Terapie pre Martinka. Ukončené!

Ahojte priatelia,
napísala nám mamička malého Martinka ktorý potrebuje pomoc aby napredoval. Chceli by vyzbierať peniažky na terapie ktoré sú pre maličkého veľmi dôležité. Prosím prečítajte si aj tento príbeh a pomôžte finančne alebo zdieľaním... Ďakujeme
Overené od 16.3.2021 do 16.9.2021 Príbeh ukončený, vyzbieraná suma : 422€ Ďakujeme

Krásny deň prajem, volám sa Zdenka a toto je náš 4 ročný syn Martinko, pre nás doma Maco. :)
Martinko sa narodil ako zdravé dieťa, po termíne s mega váhou 4400g a 56cm. Nič nenasvedčovalo tomu, že môže byť iný. Aj teraz vyzerá na prvý pohľad, ako zdravé dieťa. To, že nie je niečo v poriadku si všimla pred rokom naša pediatrička, keď sme boli na kontrole, kvôli zväčšeným uzlinám. Martinko tam spustil jeden zo svojich amokov hnevu, kedy sa nedá utíšiť, hádže sa o zem, búcha vecami, a jediné čo môžeme spraviť je zabrániť aby neublížil sebe, alebo niekomu inému. Tak začal náš kolotoč behania po doktoroch s prvotnou diagnózou porucha správania. Následne nám neurologička, logopedička, psychiatrička povedali to slovo Autizmus. Boli sme na vyšetrení u psychologičky, ktorá sa špecializuje na autistov. Tá nám dala zatiaľ diagnózu narušená komunikačná schopnosť so sekundárnym autizmom a hyperkynetický syndrom.
Až spätne sme si začali uvedomovať, že Martinko bol naozaj iný už dávno. Ale, keďže je to chlapec, tak veľa vecí sme my aj naše okolie pripisovali tomu, že je proste lenivý a všetko časom dobehne. Maco je veľmi spoločenské dieťa, ktoré dokáže užasne prejavovať radosť. Ale presne s takou silnou emóciu prejavuje aj, keď sa mu niečo nepáči. Krik, hádzanie sa o zem, búchanie vecami, bitie, kusanie...Tieto amoky sú u nás na dennom poriadku. Určite to všetko súvisí s tým, že nerozpráva, nevie vyjadriť svoje emocie a má slabé porozumenie. Niektoré veci si vie vypýtať, ale sú to základne veci, vodu, jablko, cikať,...Je to dieťa, ktoré si neuvedomuje nebezpečenstvo na ceste. Má celodenné echolálie, či už so spievaním, alebo opakuje za sebou slová, ktoré pozná, poprípade jeho hatlaninku. Pri tejto diagnóze je to občas jeden krok vpred a dva vzad. Nikto nevie ako sa to bude v budúcnosti vyvíjať, a najlepšie je s deťmi pracovať od malička.
Od všetkých doktorov sme dostali doporučenie navštevovať ABA terapiu, tá sa odporúča na 2-3roky. Po roku čakania sa nám podarilo Martinka dostať na ABA terapie 2x do týždňa. Tiež sme s nim začali chodiť na pohybové TSMT terapie, cvičenia, ktoré mu majú pomôcť na rozhýbanie mozgu. Tieto terapie stoja mesačne 500eur, v minimálnych intervaloch, ktoré Martinko potrebuje, aby to malo efekt. Tiež dostáva vitamíny na podporu mozgu, tieto vychádzajú na 50eur mesačne. Na ďalšie odporúčanie sme Martinkovi zaviedli bezlepkovú, bez mliečnu a bez cukrovú stravu, ktorá je tiež finančne náročnejšia. V januári sa chystáme na náš prvý 10 dňový turnus terapii do Poľska k Dr. Veľovi, na ktorý sa nám podarilo vyzbierať peniaze v prvej našej výzve. Všetky tieto veci Martinka pomaličky posúvajú vpred, a učíme sa aj my ako s ním pracovať, ale je to beh na veľmi dlhú trať.
Terapie u Dr. Veľa v Poľsku sa odporúča opakovať, avšak jeden tento turnus stojí 2500eur, ktoré bohužiaľ nemáme. Vieme, že momentálne žijeme ťažkú dobu, kedy ľudia obracajú každý cent. Preto sme sa rozhodli založiť novú výzvu skôr, aby sme mali viac času vyzbierať potrebnú sumu na ďalšie turnusy a zabezpečiť mu pokračovanie terapií.
Veľmi pekne Vám všetkým ďakujeme za prečítanie a pomoc, či už finančnú alebo aspoň zdieľaním.

Transparentný účet:
SK63 8330 0000 0022 0194 2415
Swift/BIC: FIOZSKBAXXX
Variabilný symbol: 118118

Ďalšie obrázky